Pokreni solidarnost

Solidarity is About Youth - SAY

Autor: Svjetlana Brkić Milivojević, 7. 11. 2023. 09:20

Erasmus+ projekt koji se provodi u Francuskoj, Španjolskoj, Poljskoj, Hrvatskoj, Italiji i Sloveniji. Izvorno ga je dizajnirala La ligue de l'enseignement u Francuskoj 2002. godine, a od tada se svake godine provodi u Francuskoj kao obrazovni odgovor na rastuće negativne društvene trendove,uključujući rasizam i isključenost. Projekt naglašava važnost suživota različitih ideja, religija, rasa, statusnih skupina itd. kroz jednostavnu aktivnost za učenike škola koja se sastoji od slanja poruka solidarnosti nasumičnim ljudima u njihovim zajednicama, nalik na ideju „poruke u boci“. Učenike se educira o kritičkom razmišljanju i analizama fotografija prije samog pisanja poruka solidarnosti. Sa nastavnicima obrađuju teme kao što su rasizam i diskriminacija, društvene nejednakosti, klimatske promjene, mentalno zdravlje, solidarnost i migracije, ravnopravnost spolova. Primatelji razglednica pozvani su da podijele svoj odgovor s koordinirajućim organizacijama.

Trajanje - studeni 2023. - 30. lipanj 2025.

CILJEVI AKTIVNOSTI s UČENICIMA:

● POTAKNUTI MLADE NA RASPRAVU O RAZLIČITOSTI, diskriminaciji i percepciji.

● POKAZATI MLADIMA KAKO ANALIZIRATI SLIKU i pomoći im dešifrirati poruke skrivene u slikama kojima su svakodnevno bombardirani u suvremenome društvu.

● PRIMIJENITI NAUČENO U PRAKSI pisanjem i slanjem osobne poruke stvarnom primatelju. Ova radnja predstavlja početak angažmana i može postati katalizator istinske osviještenostite pomoći sudionicima da uče o vrijednostima jednakosti, solidarnosti, pravdi, poštovanju islično.

● RAZVIJATI KRITIČKO MIŠLJENJE I VJEŠTINU MAŠTANJA promišljanjem ideja, mišljenja i osjećaja. Oni su temelj za poruku koja će se zapisati, ukrasiti i poslati.

● POVEZATI SE S PRIMATELJEM PUTEM PISANE PORUKE koja doprinosi stvaranju jedinstvenog odnosa te pojačava zanimanje za temu o kojoj se raspravlja.

● POTAKNUTI PRIMATELJA NA ODGOVOR i iskaz vlastitog mišljenja na bilo koji način koji im odgovara. Već i sama činjenica da primitak poruke pokreće reakciju pomak je upozitivnom smjeru!

● NAPRAVITI ISKORAK U LOKALNU ZAJEDNICU

P.S. Pokreni solidarnost!

Autor: Svjetlana Brkić Milivojević, 20. 4. 2023. 08:30

BEST (Build European Solidarity Today/p.s. Pokreni solidarnost!) je projekt koji se provodi u Francuskoj, Španjolskoj, Poljskoj, Hrvatskoj, Italiji i Sloveniji u okviru programa Erasmus+. Izvorno ga je dizajnirala La ligue de l'enseignement u Francuskoj 2002. godine, a od tada se svake godine provodi u Francuskoj kao obrazovni odgovor na rastuće negativne društvene trendove, uključujući rasizam i isključenost. Projekt naglašava važnost suživota različitih ideja, religija, rasa, statusnih skupina itd. kroz jednostavnu aktivnost za učenike škola koja se sastoji od slanja poruka solidarnosti nasumičnim ljudima u njihovim zajednicama, nalik na ideju „poruke u boci“. Učenike se educira o kritičkom razmišljanju i analizama fotografija prije samog pisanja poruka solidarnosti. Sa nastavnicima obrađuju teme kao što su rasizam i diskriminacija, društvene nejednakosti, klimatske promjene, mentalno zdravlje, solidarnost i migracije, ravnopravnost spolova. Primatelji razglednica pozvani su da podijele svoj odgovor s koordinirajućim organizacijama – La ligue de L'enseignement u Francuskoj, Centrom za mirovne studije u Hrvatskoj, Zakladom Cives u Španjolskoj, ARCI u Italiji, Humanitas u Sloveniji i Zakladi Szkoła z Klasą u Poljskoj.

>  Let's replay the fraternity card!

> "p.s. Pokreni solidarnost!" 2020./21.

> "p.s. Pokreni solidarnost!" 2021./22.

> "p.s. Pokreni solidarnost!" 2022./23.

« Ožujak 2024 »