Povijest i značaj Ekonomske i turističke škole Daruvar

Ekonomska i turistička škola Daruvar je jedna od najstarijih srednjoškolskih ustanova u gradu Daruvaru sa kontinuiranim radom od 1928. godine kada je osnovana Dvorazredna trgovačka škola.

Prije 1928. za zanimanje prodavač su se školovali učenici u sklopu Šegrtske škole od 1887. godine., a od 1934.g školuju se šegrti i za zanimanje hotelijer.

Nakon drugog svjetskog rata osniva se Ekonomska škola „Moša Pijade“ sa zanimanjima ekonomski tehničar i prodavač. Od 1970.g. otvorena su i odjeljenja ugostiteljske škole (konobar, kuhar).

U studenom 1976. g. sve tri srednje škole udružuju se u Srednjoškolski centar Daruvar, unutar kojeg su i zanimanja ekonomist, prodavač, kuhar i konobar.

Nakon Domovinskog rata 1993.g. Srednjoškolski centar Daruvar nestaje i ponovo se osnivaju tri srednje škole: Gimnazija Daruvar, Tehnička škola Daruvar i Srednja škola Daruvar. Od 1997. g. škola počinje s obrazovanjem hotelijersko-turističkih tehničara.

Ekonomska i turistička škola Daruvar danas ima preko 400 učenika, koji se školuju za zanimanja:

• ekonomist (četverogodišnje školovanje)
  • hotelijersko-turistički tehničar (četverogodišnje školovanje)
  • agroturistički tehničar (četverogodišnje školovanje)
  • prodavač (trogodišnje školovanje)
  • kuhar (trogodišnje školovanje)
  • konobar (trogodišnje školovanje)

Škola je opremljena sa svim potrebnim kabinetima (3 učionice sa informatičkom opremom, kabinet kuharstva, kabinet ugostiteljskog posluživanja), a u većini učionica se nalazi računalo i projektor, kako bi se omogućila suvremena nastava.

Planirana je dogradnja zgrade u kojoj se škola nalazi, tako da bi se dobio novi prostor za kabinet kuharstva, proširio bi se kabinet ugostiteljskog posluživanja i škola bi imala na raspolaganju 5 novih učionica.

Trenutno je škola u nekoliko međunarodnih projekata:

• Comenius – program za opći odgoj i obrazovanje
  • Leonardo da Vinci – program za strukovno obrazovanje
  • E.S.C.O.T. – vezano uz promociju termalnih lječilišta Europe
  • Od 2003.g. smo članovi Međunarodne organizacije ugostiteljsko-turističkih škola AEHT i redovno odlazimo na natjecanja

Redovno sudjelujemo na državnim natjecanjima i ostvarujemo veoma dobre rezultate naročito na natjecanjima „Mladi poduzetnik“, kojem smo 2009. godine bili i domaćini, natjecanja iz knjigovodstva s bilanciranjem, natjecanja prodavača, vrlo smo uspješni na natjecanju „Gastro“ vezano uz ugostiteljsko-turistička zanimanja, gdje smo 2009.godine osvojili srebro u natjecanju iz kuharstva, a 2010. i 2012. godine zlatnu medalju, kao i na međunarodnom natjecanju AEHT 2012.

Od šk. god. 2012./13. naša škola je uključena u eksperimentalno provođenje Građanskog odgoja i obrazovanja.

Isto tako sudjelujemo na državnom sajmu Vježbeničkih tvrtki, gdje predstavljamo neke od poduzetnika iz našeg grada („Biogal“, Vinarija  Badel).

Od 1. siječnja 2011. godine promijenili smo ime u Ekonomska i turistička škola Daruvar.

Područje grada Daruvara, a i šire regije vezano je uz turizam i razvoj poduzetništva, tako da su zanimanja koja obrazujemo tražena i potrebna na ovom području , a sam naziv škole sada ukazuje na našu opredijeljenost u obrazovanju.

« Siječanj 2020 »