Građanski odgoj

DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST 2015

DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST 2014

Izložba "Anne Frank - povijest za sadašnjost"

Izložba ‘Anne Frank – povijest za sadašnjost’ u Ekonomskoj i turističkoj školi u Daruvaru

Putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu.

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.

Djevojčica, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku. Otkriveno je skrovište u kojem se s obitelji skrivala, petnaestogodišnja Anne umire u logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.

Izložba je obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je već bila u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku i Čakovcu. U Hrvatsku je dovedena u sklopu 750.000 kuna vrijednog projekta Povijest za svijest koji je financirala Europska unija i podržao predsjednik Ivo Josipović. Izložba trenutno nastavlja putovati po Hrvatskoj uz pomoć lokalnih donacija. U slučaju Daruvara, prostor je osigurala Ekonomska i turistička škola Daruvar koja je ujedno i ugostitelj izložbe.

Izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“  bila je otvorena za javnost od 16. do 30. rujna 2014. u prostorima Ekonomske i turističe škole Daruvar, Gundulićeva 14, gdje su se održavali  organizirani grupni posjeti za srednje i osnovne škole.

Posjetitelje su kroz izložbu vodili posebno obučeni učenici, volonteri na izložbi.

1. Anamarija Bačvar

2. Željka Gladović

3. Ivo Grgić

4. Mario Volgemut

Gimnazija Daruvar:

1. Klara Penezić

2. Martina Klobučar

3. Matej Legčević

Radmila Frantal, dipl. oec.

Otvaranje izložbe 16. rujna 2014.

Reakcije medija na izložbu

Objavu na Radio Daruvaru možete vidjeti ovdje.

Galeriju slika možete vidjeti ovdje.

Linkovi:

HERMES: https://hr-hr.facebook.com/pages/History-for-Understanding-Povijest-za-svijest/303318019793677

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Bjelovarski list o sjećanju na holokaust, 2015.

« Kolovoz 2021 »