> Projekti  > AIM
Agroturistički inovativni menadžment

Studijski posjet u Poljsku

Autor: Ksenija Škorić, 22. 9. 2015.

Krakow, Poljska, rujan 2015. - Studijski posjet

U sklopu projekta „Agroturistički inovativni menadžment“ – „AIM“ čiji je nositelj Poljoprivredna škola Zagreb, a škole partneri Ekonomska i turistička škola iz Daruvara te Srednja poljoprivredna i tehnička škola Opuzen, 15 članova projektnog tima posjetilo je Poljsku.

Studijsko putovanje trajalo je od 7. - 11. rujna 2015. godine. Našu školu su predstavljali ravnateljica Dinka Ivanović te nastavnice Ksenija Škorić i Vlatka Stranjik.

Kroz višednevni program prisutni su imali priliku upoznati rad  škole Wincenty Witos Upper Secondary and Post-Gymnasium School Complex u Giebultowu nedaleko Krakova. Istog dana posjetili su i agroturističku farmu „We mlynie“, Ojcow nacionalni park i Prirodoslovni muzej u nacionalnom parku. U sklopu nacionalnog parka nalaze se i ribnjaci za uzgoj pastrve koju su prisutni imali priliku i degustirati uz pivo proizvedeno u kućnoj radinosti. Aktivnosti predviđene za slijedeći dan bile su posjet tvrtci „Niemczewski Garden“ u Zielonki te posjet farmi u mjestu Beblo. Uz svakodnevno razgledavanje i upoznavanje Krakova učesnici su obišli i Wadowice, rodno mjesto pape Ivana Pavla II i rudnik soli Wieliczska.

Od ulaska u EU Poljska se poljoprivreda najviše promijenila kao sektor. Iako je u početku bilo euroskeptika, danas poljski seljaci najviše podržavaju EU jer su profitirali od članstva. Dogodila  se pozitivna migracija iz grada na selo. Danas u ruralnim područjima živi oko četiri posto Poljaka. Dosta se ulagalo u modernizaciju farmi, a najbolji su sektori mesna i mliječna industrija.

Vrativši se u Hrvatsku spremni smo iskustva koja su sa nama podijelile poljske kolege prenijeti i koristiti u  realizaciji projekta „Agroturistički inovativni menadžment“ – „AIM“.