> Projekti  > AIM
Agroturistički inovativni menadžment

Terensko istraživanje tržišta u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji

Autor: Vlatka Stranjik, 25. 6. 2015.

DARUVAR, 17. lipnja 2015. - Učenici i profesori anketirali agroturistička gospodarstva

Prva faza projekta Agroturistički inovativni menadžment obuhvaća terensko istraživanje u Republici Hrvatskoj, odnosno, kada je u pitanju naš tim, istraživanje u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji. Istraživanje se odnosi na mišljenja članova agroturističkih gospodarstava o potrebnim znanjima i vještinama koje bi olakšale rad i upravljanje gospodarstvom i osigurale uspjeh te tko bi i kako trebao pomoći da se agroturizmom bavi  veći broj ljudi i sa više uspjeha.

Kako bismo ostvarili cilj, bilo je potrebno odabrati obiteljska poljoprivredna gospodarstva čija je osnovna djelatnost agroturizam te, nakon njihova pristanka, pripremiti standardizirani upitnik i krenuti na put. Tim su sačinjavale profesorice Ksenija Škorić i Vlatka Stranjik, te učenice Dorotea Husak i Martina Andričević.

Naš odabir bila su agroturistička imanja OPG Kovačević u Daruvaru, OPG Santo u Velikoj Pisanici, Ruralna kuća za odmor Pajdo u Velikom Trojstvu, a prvo smo posjetili izletište Na malenom brijegu u selu Ribnjačka. I nismo pogriješili...

Krećući se prema sjeverozapadnom dijelu Bjelovarsko- bilogorske županije cestama i puteljcima stigli smo u selo Ribnjačka u općini Velika Pisanica okruženo šumovitim brežuljcima i žitorodnim njivama, pokojim ribnjakom, pašnjakom i livadom. Tu nas je dočekao ljubazni domaćin, gospodin Vlado Vlajinić, i istraživanje je moglo započeti. Saznali smo da  obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo proizvodi ekološku hranu za ljude i životinje na oko 6 ha površine, da ima matično stado od 30 ovaca romanovske pasmine i 7 toplokrvnih konja pasmine gidran, kasač i poni. Pružaju usluge smještaja, a tu su i brojni osmišljeni programi za posjetitelje raznih dobnih skupina i različitih interesa.

Vraćajući se kući, bogatije za jedno „agroturističko“ iskustvo, sigurne smo da će duga obiteljska tradicija, vedrina duha, entuzijazam i vizija biti garancija daljnjeg razvoja gospodarstva koje smo posjetili. Isto tako,  vjerujemo  u budućnost  šireg bilogorskog kraja u kojemu žive ljudi koji to zaslužuju.

« Ožujak 2024 »