> MEMOAIDS
MEMOAIDS

SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-a

Izložbeni pano i edukacija

U našoj se školi već godinama obilježava Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Ove smo godine i mi imali mogućnost  biti edukatori. Pripremili smo predavanje o ADIS-u s pedagoginjom Davorkom Šorak. Cilj je bio educirati mlade o tome kako se zaštititi pri spolnom odnosu i kako spriječiti da se zaraze HIV-om. Predavanje se sastojalo od usmenog izlaganja uz pomoć prozirnica o tome što je zapravo HIV i kako se možemo zaraziti. Kada smo dobro uvježbali predavanje, bili smo spremni podučavati.

Obišli smo sve druge razrede Tehničke škole  i Ekonomske i turističke škole u Daruvaru. Predavanje smo održali i našim roditeljima na roditeljskom sastanku. S nama je bila  doktorica Ljiljana Đermanović koja je roditelje upoznala sa situacijom zaraženosti HIV-om u Republici Hrvatskoj.

Doktorica Ljiljana Đermanović s roditeljima i predavanje na roditeljskom sastanku

I napokon je došao 1. prosinac – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Uredili smo štand u centru grada i dijelili letke i crvene vrpce u znak solidarnosti prema onima koji su zaraženi. Iznenadilo nas je koliko ljudi nije htjelo prihvatiti crvenu vrpcu jer su smatrali da će tako biti „obilježeni“ i da će ih drugi ljudi osuđivati. Mnogi nisu znali ni što je AIDS ni da se čovjek ne može zaraziti poljupcem sa zaraženom osobom.

Mladi edukatori u akciji

Sve u svemu, naš se trud isplatio.  U svakom smo razredu organizirali kviz poslije predavanja i svi su ga učenici uspješno riješili.

Drago nam je što smo mogli sudjelovati u takvoj aktivnosti.

Ana Vidaković i Milana Zec, 2.H