Studijsko-edukativni posjet istočnoj Hrvatskoj od 11. do 16. ožujka 2016.

Autor: Daša Žabić, 21. 3. 2016.

Ekonomska i turistička škola Daruvar je dobitnica Priznanja Krunoslav Sukić - MIROTVORNA ŠKOLA 2015 za poticanje odgoja za mir, nenasilje i suradnju te solidarno i uključivo sudjelovanje u unapređenju života svoje školske i lokalne zajednice. Priznanje su 9. prosinca 2015. godine, u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku, primili ravnateljica Dinka Kavalir, profesorica Radmila Frantal i učenici, Ivana Komljenović i Mario Volgemut. Priznanje je dodijelio Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek. Za ovo, po prvi puta dodijeljeno priznanje Mirotvorna škola,  primljeno je 18 nominacija osnovnih i srednjih škola iz 13 županija, te je u oštroj konkurenciji između škola dodijeljeno Ekonomskoj i turističkoj školi Daruvar kao školi koja je u odgoju mladih najviše doprinijela razumijevanju demokracije i temeljnog koncepta ljudskog dostojanstva, sloboda i prava čovjeka, nenasilne komunikacije i mirnog rješavanja sukoba. Škola je nizom projekata realiziranih s organizacijama civilnog društva, institucijama, međunarodnim organizacijama te aktivnim sudjelovanjem u građanskom odgoju i obrazovanju od 2012. godine nadalje, promicala mir, suradnju i toleranciju među različitim dionicama društva, etničkim i interesnim skupinama.

Osim poveljom, učenici, nastavnici i suradnici Ekonomske i turističke škole nagrađeni su šestodnevnim studijsko-edukativnom posjetom istočnoj Hrvatskoj - Osijeku, Vukovaru i Dalju. Skupina koja je predstavljala Školu brojila je 17 učenika drugih i trećih razreda različitih struka i šestero pratitelja koji su radeći s mladima kroz niz godina doprinijeli  razvoju građanskog i mirovnog odgoja mladih. Od pratitelja su, osim ravnateljice Dinke Kavalir i profesorica Radmile Frantal i Davorke Bahnjik, te školske pedagoginje Davorke Šorak, bile i zamjenica gradonačelnika, Ivana Djedović i stalna vanjska suradnica Škole, Zvjezdana Drašner.

Program posjeta bio je prebogat sadržajima koji educiraju mlade o ljepotama i različitostima  Hrvatske, mjestima od velike važnosti za našu kulturu, a sve u cilju učenja o važnosti mira za razvoj zajednice, interkulturalnosti i multietničnosti kao stalnom izvoru oplemenjivanja društva. Edukacija je imala za cilj uvećati osjećaj za razvoj mira i demokratizaciju društva kod mladih kao nositelja bolje i sigurne budućnosti Hrvatske.

Učenici su zajedno sa svojim voditeljima posjetili udrugu za zaštitu životinja „Pobjeda“ u azilu za napuštene pse u Nemetinu, obišli Osijek uz stručno vodstvo, posjetili Vukovar (spomen područja Domovinskog rata, Muzej vučedolske kulture te predstavnike udruga Europski dom i Mirotvorna grupa mladih Dunav), prisustvovali predavanju „Mirotvorac“ Marijana Gubine , autora knjige „260 dana“, posjetili Dalj (Srednju školu Dalj te Kulturni i znanstveni centar Milutin Milanković). Također su, putem radionica koje su vodile predstavnice Centra za mir Osijek i Agencije lokalne demokracije Osijek, podučeni o važnosti medijacije u mirnom rješavanju sukoba. Učenici su imali priliku družiti se s mladima srednjoškolcima iz Osijeka i okolnih mjesta, upoznati što im sve omogućuje Info centar za mlade PRONI iz Osijeka, pogledati dokumentarni film koji su snimili tamošnji srednjoškolci pod naslovom „Oš me pozdravit u busu?“i uživati u operi „Don Giovanni“ u HNK.

Zaključni dan studijskog posjeta učenika Ekonomske i turističke škole Daruvar obilježen je seminarom „MIR JE U NAŠIM RUKAMA“ održanom u Arheološkom muzeju u Osijeku.  Razgovor na temu Kako ja pridonosim miru vodili su nagrađeni učenici Ekonomske i turističke škole Daruvar s učenicima nekoliko srednjih škola iz Osijeka. Učenicima u razgovoru su se pridružili predstavnici kraljevske obitelji Ujedinjenog Kraljevsta, princ Charles sa suprugom Camillom, vojvotkinjom od Cornwalla, koji su bili u posjetu Gradu Osijeku. Nakon razgovora, učenici su izveli kratki program u formi rhythm machine s porukom gradnje mira u svijetu i načinili zajedničku fotografiju s predstavnicima  kraljevske obitelji.

Posljednjeg dana posjeta organiziran je prijem predstavnika Ekonomske i turističke škole te Grada Daruvara u Gradu Osijeku. Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka, Denis Ambruš sa suradnicima, primio je učenike i nastavnike Ekonomske i turističke škole Daruvar. Dogovorena je daljnja suradnja između dvaju gradova na polju uključivanja mladih u razvoj kvalitete sadašnjeg i budućeg društva.

Objave medija:

Slike studijsko-edukativnog posjeta možete pogledati pod više.

Seminar Mir je u našim rukama - Arheološki muzej Osijek

Razgovor s predstavnicima kraljevske obitelji Ujedinjenog Kraljevstva